Zeytinyağı Çeşitleri – Kaç Çeşit Zeytinyağı Var?

Ülkemizde ve dünya genelinde sağlığın diğer adı olarak bilinen zeytinyağı, marketlerde karşımıza birçok çeşitte çıkıyor. Peki hepimiz bu çeşitlerin özelliklerini biliyor muyuz? Bilmesek de alıyoruz. Çünkü lezzetl ve sağlıklı olduğunu biliyoruz. Zeytinyağı çeşitleri özellikle ülkemizde bol bol bulunuyor. Bildğiniz gibi ülkemiz zeytin açısından oldukça zengin. Bu nedenle de zeytinyağı çeşitleri bakımından da oldukça fazla alternatif görülebiliyor.

Salatalarda ve yemeklerde en çok zeytinyağı tercih ediliyor. Çeşitlerini ayırt edebildiğimizde hangi yemekte ya da hangi salatada hangi zeytinyağını kullanacağımızı daha iyi bilebiliriz. İlk olarak sızma zeytinyağı ile başlayalım.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı zeytin ağacından alınan zeytinlerin doğal özelliklerinde her hangi bir etkileşim yaşanmadan yağının alınması ile eilde ediliyor. Yani sadece yıkama, filtrasyon, dekantasyon ve santrifüj aşamaları gibi işlemler uygulanıyor. Bu işlemler uygulanırken, işlemlerin uygulandığı mekanın, zeytinlerin doğal yapısına etki etmeyecek ısıl bir ortam olmasına dikkat ediliyor. Sızma zeytinyağı çeşitleri üretimleri bakımından dört çeşide ayrılmıştır. Bunlar natürel zeytinyağı, rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı ve çeşnili zeytinyağıdır. Natürel sızma zeytinyağı doğrudan tüketime uygundur. Bu neden ile salatalarda bol bol kullanılır.

Rafine Zeytinyağı

Rafine zeytinyağı, zeytin ağaçlarının diplerine dökülen zeytinlerin, tatlarının bozulması, yağlarının kötü kokmasının engellenmesi amacı ile yapılan bir işlemdir. Fabrikalardan çıkan zeytinyağları yüksek miktarda asidik madde içerdiği için fabrika ürünü yağlar, zeytinyağının fayda özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Zeytinyağı çeşitleri içinde tercih yaparken doğala en yakın üretim tercih edilmelidir. Her ne kadar doğal trigliserid yapısında değişim olmasa da özelliğini kaybettiği bir gerçek.

Riviera Zeytinyağı

Riviera zeytinyağı ise rafine edilmiş olan zeytinyağının içine bir miktar doğal zeytinyağı eklenmesi ile elde ediliyor. Zeytinyağı rafine edildikten sonra düz, kokusuz ve lezzetsiz bir hale geliyor. Sızma zeytinyağı eklenmesi ile aroma elde edilmiş oluyor. Rafine ve riviera zeytinyağı çeşitleri genellikle yemeklerde kullanılan zeytinyağları arasındadır.

Çeşnili Zeytinyağı

Çeşnili zeytinyağı ise içinde bahartların, bitki ve meyvelerin olduğu bir çeşittir. Salatalarda tercih edilen bir çeşittir.

Taş Baskı Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Soğuk sıkım zeytinyağı hafif ve aromatik bir lezzete sahip oluyor. Kahvaltılarda çeşitli baharatların karıştırılması ile tercih ediliyor. Zeytinler doğal halleri ile taş değirmenlerde eziliyor ve hamur haline getiriliyor. Filtreler ile yağı ayrıştırılıyor ve böylece içeriğindeki vitaminler muhafaza edilebiliyor. Sızma zeytinyağı ile aynı kalitededir.