Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

Sağlık için kış günlerinde yenmesi gereken sebzeler arasında yerini alan pırasa çok sevilen bir bitki olmasa da faydaları nedeni ile mutlaka tüketilmesi gerekir. Soğangiller familyasından olan pırasa zeytinyağlı ve etli olarak iki şekilde tüketiliyor. Oldukça düşük kaloriye sahip olan pırasanın 100 gramı 61 kalori içerirken, zeytinyağlı olarak pişirildiğinde içerisine havuç, yağ gibi besinlerin katılmasıyla birlikte kalori değeri yükseldiğinden 1 porsiyon pırasa 183 kalori olup, kıymalı olarak pişirildiğinde ise 1 porsiyonda 156 kaloriye sahip oluyor.

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasa sebzesinin içinde bulunan kamferol maddesi ile kan damarlarında bulunan hasarların giderilmesini sağladığı için kalp sağlığı için faydalıdır. Bir porsiyon pırasa insan vücudunun ihtiyacı olan K vitaminin yaklaşık olarak %30 kadarını, manganez ihtiyacının %13 kadarını ve kış günlerinde herkesin en çok ihtiyacı olan C vitaminin %6 kadarını karşılıyor. Gaz yapıcı özelliğe sahip olduğu için sindirim sistemleri ile ilgili problemleri olan kişilerin iyice pırasayı iyice pişirdikten sonra az miktarda tüketilmesi uygundur. Ayrıca pırasanın faydaları konusunda bilinmeyen diğer bir durum ise güçlü bir antioksidan etkisi olan gallik asidi barındırdığı için yaşlanmayı geciktirici özelliğinin yanı sıra kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Pırasa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Pırasa yemeği herkes tarafından sevilen bir sebze yemeği olmadığı için yemek olarak tüketmek yerine değişik şekilde tüketme yöntemleri de vardır. Örneğin salatanın içine soğan yerine pırasa kullanılabildiği gibi patates ile birlikte pişirildikten sonra püre kıvamında çorba şeklinde tüketmek de mümkündür. Pırasanın acı ve keskin tadını kırmak için çok az bir et suyu pişirilebilir, menemen ya da omlete eklenerek ya da böreklerin içinde tüketmek mümkündür. Yıkanmadığı sürece buzdolabında bir hafta gibi bekleyebilen pırasa eğer dondurucuda saklanacak ise 3 ay gibi bir süre saklanabilir. Pişirildikten sonra ise buzdolabında taze olarak kalabileceği süre en fazla 48 saattir.

Pırasa Sebzesinin Çeşitleri

Hem gövdesi hem yaprakları kullanılan pırasa yetiştirilme şeklinde, süresine, mevsimine ve boyutlarına göre birçok çeşitlere sahiptir. Temel olarak pırasa Boston, Iceberg, COi Batavian, Çin ve yayvan yapraklar olarak altı çeşide sahiptir. Ülkemizde en çok yetiştirilen pırasa çeşidi kara pırasa ve kartal pırasadır. Kara pırasa kısa boyda olup, yeşil yaprakları vardır. Bu pırasa çeşidinin besin değeri ağırlıklı olarak kök kısmında olup, çiğ olarak yenebilse de yaprak kısımları ser olduğu için genellikle pişirilerek tüketilir.