Kerevizin Faydaları

Özellikle Ülkemizin genelinde yaygın olarak tüketilen kereviz, her mevsimde üretilebilen bir sebzedir, yaprakları çekirdekleri ve kökleri ile birlik­te tüketilmesi uygun görülmektedir. Kerevizin içerisinde C vitamini olması yanında fitalit adında kolestero­lü düşüren maddeler de içerir. Bunun içinde kolesterol sorunları olanlarda tüketebiliyor. Diğer bütün sebzelerde olduğu gibi C vitami­ni yönünden zengin olduğu için iltihap ya­pıcı maddelerin vücuttan atılımını sağlar. C vitamini içerdiği için o vitaminin bütün faydalarını içermektedir. Ayrıca kerevizin diğer birçok faydalarının bulunmasının yanı sıra detoks uygulamaları yapan kişiler için tüketilmesi gereken başlıca besinlerden birisidir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kalorisi son derece düşüktür (diyet programları ve forma girmek için uğraşanlar tüketebilir) aynı zamanda kilo kontrolü için oldukça yararlı bir gıda maddesidir. Kolesterolü safra asitlerine dönüştürecek, kandaki seviyesini azaltır. Böylece kalp ve damar rahatsızlıklarında, yüksek tansi­yon problemlerinde önemli ölçüde destektir. Sağlıklı insanın bu rahatsızlıklara karşı korunmasında da koruyucu etki gösterir. Zengin potasyum ve sodyum içeriği ile direktik etki gösterir ve kandaki zararlı maddelerin idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Onun için detoks’a yardımcı olacağı gibi, idrar söktürücü et­kisi ile romatizma ve artrit rahatsızlıklarında da yardımcı olur. Diğer bütün sebzeler için kozmik bilim çoğunun suyunun içirmesini öneriyor ve kerevizin suyu da bir hayli faydalı olmaktadır.

Detoks Süreci Boyunca Kerevizin Faydaları: Detoks sürecinde antioksidan etkisi ile önemli bir gıdadır. Bronşları genişletici etki gösterir, akciğerlerde temizlenen kanın, damarlara geçmesini sağlar, bronş ve alveollerin daha kolay ve fazla gelişmesini sağlayarak hem kanın temizlenmesi­ne yardımcı olur hem de kanın diğer doku ve organlara daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlar. Kan temizleyici bu özelliğin­den dolayı detoksa yardımcı olur. İçindeki maddelerden dolayı insanın daha rahat uykuya dalmasını sağlar. Kereviz suyu, tansiyonun düşürülmesinde oldukça etkilidir. Kansere karşı korunmada asetilenik adlı kimyasal madde içermesinden dolayı etkilidir. Betakaroten yönünden zengindir. Bu nedenle kereviz suyu­nun havuç suyu ile veya yeşil sebzelerle tüketilmesi, betakaro­ten ihtiyacını karşılayacak, bu da antioksidan etki göstererek detoksa yardımcı olacaktır. Diyet uygulamaları boyunca kalori bakımı göz önüne alınarak uygulanabilir. Yine her şeyde olduğu gibi uzman kişilerin görüşleri alınmadan hiçbir şekilde çeşitli metotların uygulanması doğru olmayacaktır.