Domatesin İçinde Hangi Vitaminler Var?

Domatesin İçinde Hangi Vitaminler Var? Türkiye’den en çok tüketilen sebzelerden biri de domatestir. Hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde kahvaltılardan akşam yemeklerine, tatlılardan  salatalara kadar çok fazla tüketilmektedir.

Domates, antioksidan özelliği ile vücudumuz için çok fazla yararlıdır ve içerisinde çok sayıda vitamin bulundurmaktadır. Domatesin sağlığa faydaları arasında ilk sırada bulunan özellik likopendir. Likopen bileşeninin adın sebzeye kırmız rengi vermesinden gelmektedir. Domates aynı zamanda içerisinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. C vitaminine ek olarak E vitamini ile berta karoten de çok fazla bulunmaktadır.

Hastalıkların Bir Numaralı Savaşçısı: Likopen

Domates kemir erimesi, kalp rahatsızlığı, damat tıkanıklıkları gibi hastalıkların da bir numaraları savaşçısı olarak bilinmektedir. Kanser hastalıkları için de tüketilmesi gereken en önemli sebzeler arasında domates gelmektedir. Bünyesinde barındırdığı likopen hem kalp rahatsızlılarına hem de damar tıkanıklıkları için son derece önem taşımaktadır. Likopen, antioksidan sağlar, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

E ve C Vitaminleri

Domatesin vücudumuza hem E vitamini hem de C vitamini sağlaması kapsamında doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda domatesin kolesterol düşürücü etkisinin bulunduğu, kolesterol hastalarının mümkün olduğunca da düzenli ve aşırıya kaçmamak suretiyle düzenli olarak domates tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Domatesin faydaları arasında kan pıhtılaşmasını önlemesi de bulunmaktadır. Bu nedenle de bu rahatsızlığı olanlara domates tüketmeleri önerilir. Menopoza girenlere de domates tüketmeleri önerilir. Söz konusu etkiler kemik dokusu değişiminin de önüne geçmektedir.

Tomatin Bileşeni Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor

Erkeklerde prostat hastalığının görülmesinin engellenmesi ya da görülmesi halinde domates tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü domates, prostatın kansere dönüşmesine engel olur ya da bu riski minimum seviyeye düşürür. Domatesin içinde bulunan tomatin bileşeni de prostat oluşmasına neden olan hücrelerin üretimlerini engellemektedir.

Prostat kanseri için yapılan araştırmalar doğrultusunda domatesin aynı zamanda akciğer kanserini de engellediği belirlenmiştir. Domatesin kötü hücrelerinin oluşumunu engellediği, bu nedenle de akciğer kanseri olan kişilerin domates tüketmeleri önerilmektedir.

A, E ve C vitaminlerine ek olarak domateste aynı zamanda B1, B2, B3, B4, B5 ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Bunlara ek olarak magnezyum, demir ve potasyum da bulunmaktadır. Vücudumuz için bu vitamin ve mineraller son derece önemlidir.