Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çilek Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan çilek, üzümsü meyve grubunda yer alır. Çilek yetiştiriciliği eğlenceli gibi görünse de, zorlukları da fazladır.

Çilek yetiştiriciliğinde başarı elde edebilmek için öncelikle konu ile alakalı tüm detayları içeren bir iş planı hazırlamak büyük önem taşır.  Bahsi geçen bu iş planında bahçenin düzeni, ekimi gerçekleştirilecek çilek türleri, yetiştirme programı, pazarlama stratejisi ve finans analiz gibi konular yer almalıdır.

Çilek Cinsine Karar VermekÇilek yetiştiriciliğine başlamadan önce ilk olarak ihtiyacınıza yönelik bir çilek türü seçmelisiniz. Yaz üretimi ve yediveren olmak üzere çiğlin iki temel türü mevcuttur. Yaz üretimi olanlar mevsimin başında, sonunda ve ortasında olan bitkilerdir. Her iki çilek grubunun içerisinde de pek çok farklı tür vardır. Bu nedenle işe başlamadan önce yerli üreticilerden tavsiyeler almalı ve programınızı ona göre belirlemelisiniz.

Bitkileri Temin Etmek

Çilek türüne karar verirken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki, o da yetiştiriciliği yapacağınız yerdir. Bahçede, serada ya da saksınızda yetiştireceğiniz çileğin türü bu ortamlara uygun olmalıdır. Buna göre karar verdiğiniz çilek türünün bitkisini sera gibi yerlerden ya da dükkanlardan bulabilirsiniz.

Bulmuş olduğunuz çilek fidesini saksıya dikmeden hemen önce toprağa dikmelisiniz. Dükkandan satın alınan çilek fideleri uzun süre saksıda kalmaları köklerinin birbirine dolaşmasına, sağlıksız ürün elde etmeye ve direnç kaybına sebep olur.

Sağlık Olup Olmadığını Denetlemek

Dikmiş olduğunuz çilek fidelerini büyüme ve yetişme esnasında devamlı olarak denetlemeli hasta olup olmadığını teşhis etmelisiniz. Çilek fidelerinin yapraklarının yeşil ve canlı olması, lekelenmeler, kenarlarının kahverengi olmaması ya da solmuş uçlarının olmaması gerekir.

Çilek yetiştirirken hastalığa karşı dirençli bitkilerden almanızda fayda var. Her ne kadar bu durum size biraz pahalıya mal olsa da, bu bitkiler çile fidelerini pek çok mantarsı hastalığa karşı koruyacaktır.