Armut Ödem Attırır Mı?

Bazı dönemlerde hem sağlıksız beslenme hem de spor yapmamanın da etkisi ile vücudun belli bölgelerinde ödem adı verilen şişlikler meydana gelebilir.

Ödem Nedir?

En genel anlamıyla bedenin bazı yerlerinde oluşan şişliklerdir. Bilimsel olarak anlamı da deri ve başka dokularda, hücreler arasında kalan alanlarda, normal durumda olması gerekenden daha çok sıvının olması şeklinde ifade edilebilir. Ödem en fazla eklem yerlerinde bunun yanı sıra da el, ayak, bacak, kol ve bileklerde olduğu görülür. Dışarıdan bakıldığı zaman bu yerlerde olduğu gibi daha detaylı bir şekilde bakıldığında da bedenin iç kısmında da yani, kan damarları, hücreler, akciğer, beyin omurilik çevresi, karın boşluğu çevresi, kalp zarı gibi alanlarda da meydana gelebilir.

Ödem Neden Meydana Gelir?Ödemin oluşmasının sebepleri arasında ilk, vücudumuzdaki fazla kilolardır. Yine bazı durumlar sonrasında yaşanan stres de ödemi oluşturur. Kadınların regl dönemlerinde özellikle karın kısmında meydana gelir. Yine çok fazla kullanılan tuz tüketimi, gün içinde az miktarda su içme, çok fazla karbonhidrat tüketmek ve hamilelik dönemi gibi unsurlar vücutta ödem oluşmasını sağlıyor. Ancak kişiler belli başlı kuralları hayatına geçirirse, bu sorun ortadan kalkacaktır.

Armutun Faydaları

Armut kış mevsiminin en kaliteli ve çok tüketilen meyveleri arasında yerini alır. Ve yine en fazla hastalığın yaşandığı kış mevsiminde, hastalıklara karşı armudun faydaları koruyucu bir etkiye sahiptir. Armut lif açısından çok zengin bir kaynağı vardır. Yine B2, E ve C vitaminlerini, bakır ve potasyum minareleri bakımından da çok yoğundur. İçerisinde bulundurduğu K vitamini ile de kanın pıhtılaşmasına da engel olur. Yemeklerin içerisine armut kabuğu da ilave ederek bedenin bazı bölgelerinde meydana gelen iltihaplanmanın önüne geçilebilir.

Lif miktarı fazla olduğu için sindirim sistemine de çok fazla destek olur. Ve meydana gelen ödemler için beslenme şekli değiştirildiği zaman armudun faydaları çok fazladır. Böyle meyveler de tüketilerek ödemler ortadan kaldırılabilir. Lif miktarının fazla olması kalp üzerinde de etkileri vardır. Armut tüketildiği takdirde kolestrol seviyesi de düşer. Düşük miktarda glisemik indeksi olduğundan diyabet hastaları için de tüketilmesi önerilen bir meyvedir. Armut de yer alan antioksidan bileşikleri sayesinde bazı kanser türlerini ve makula dejenerasyonu engellemek, ciltte meydana gelen kırışıklıkları, erken yaşlanma olasılığını indirgemek, cilt sağlığını düzenlemek ve bunların yanı sıra beynin gücünü, işlevselliğini ve verimini yükseltmek için kullanılması gereken bir meyvedir.